Takhuvar
Det finns 264 produkter.
Kinahatt 125 Aluzink ABC-KH...
Takhuv 160 Svart för 2...
Vilpe Genomföringssats btg....
Kinahatt 125 Svart ABC-KH...
Vilpe Genomföringssats...
Självdragshuv 160 mm med...
VILLAHUV 160-125 2-KUP...
Vilpe NERA genomföringssats...
Självdragshuv 130 mm med...
Vilpe Classic Vino 2K...
Vilpe Papp genomföring hög...
Vilpe Solar...
Vilpe XL Undertaksbeslag
Vilpe Classic Vino...
Vilpe 2K-Undertaksbeslag
Kinahatt 100 Svart ABC-KH...
Kinahatt 250 Svart ABC-KH...
Vilpe Genomföringssats...
ABC VHS 200 Svart...
Vilpe Genomföringssats btg....
PLÅTTAKSTOS SATS-4 150-280...
Vilpe adapter 75/110
Vilpe Plåtpanne 2K...
Kinahatt 160 Svart ABC-KH...
Vilpe 160P/IS/500...
DANSARE 140x140 mm Aluzink
Kinahatt 500 Aluzink ABC-KH...
VILLALUFTNING 110 BASIC...
ANTENNGENOMFÖRING 12-100 MM...
VILLALUFTNING 110P FLOW...
Kinahatt 200 Svart ABC-KH...
VILLALUFTNING 110P FLOW...
Vilpe Takhuvar
EN NY ERA FÖR PRESTANDAN
VILPE® frånluftshuvar och takfläktar har varit kända som pionjärer på marknaden redan sedan 1980-talet. Man kan till och med säga att VILPE® produkterna under årtiondena blivit en anmärkningsvärd del av det finska landskapet. VILPE Oy förhåller sig seriöst till sin position som en av branschens trendsättare och ser det som sin plikt att alltid skapa bättre inomhusluft, energieffektivitet och förlängd livslängd på konstruktioner för alla utrymmen. Nu är det dags för följande språng. Det är dags att uppdatera ventilationsterminalerna till 2000-talet!
RESULTATET AV INTENSIVT UTVECKLINGSARBETE
FLOW-produkternas unika prestanda är resultatet av tre års intensivt utvecklingsarbete. I modelleringen användes bl.a. VTTs Linux-superdatorkluster. Under tre års tid skapades 30 olika 3D-designversioner och av dessa fortsatte 13 som prototyper till VILPEs 3D-printning och testning. Som resultat av ”evolutionen” blev bara den bästa kvar.
TILL OCH MED 40% LÄGRE TRYCKFÖRLUST
FLOW seriens hattar har även en ca. 30% lägre tryckförlust än de traditionella VILPE®-produkterna, tack vare detta fås en inbesparing i både ventilationens energianvändaning och boendekostnaderna.
FÖRSTAKLASSIG VATTENSEPARATION
Tack vare intensiv luftflödestestning och den slutliga designen har FLOW produkterna en unikt bra vattenseparation och rakt uppåtriktad luftströmning. Detta säkerställer ännu bättre än tidigare att fukten stannar ute och den smutsiga luften avlägsnas rakt upp mot himlen och partiklarna smutsar inte ner taket eller fasaden.
UPP TILL 12 % ÅRLIG ENERGIBESPARING
FLOW-produkter kombinerat med VILPE® Intake minskar ventilationsaggregatets elförbrukning med upp till 12% jämfört med andra befintliga produkter på marknaden. Lägre elförbrukning känns i plånboken varje år och hjälper till att rädda naturen.*
FÖRNYAT, MODERNT UTSEENDE
VILPE® FLOW–produktseriens moderna formspråk har skapats i samarbete med industriella designers. Den raka designen kommer att täcka hela sortimentet av såväl takfläktar som också ventilations- och frånluftshuvarna.
